Projektowanie stron internetowych ideox.pl

aktualnie....


2013-03-28

 

Ponieważ jestem na etapie wyjmowania silnika, a w zasadzie już po. Napiszę jak się najlepiej za to zabrać i co po kolei należy zrobić ( nie chce nikogo pouczać, ale chętnie sam bym coś takiego przeczytał zanim się za to zabrałem J)

Mamy 2 opcję samego wyjęcia silnika:

  • podnosząc całe auto a silnik zostaje na ziemi - niestety musimy dysponować profesjonalnym podnośnikiem
  • wyciągamy silnik górą - samochód powinien znajdować się co najmniej na kobyłkach -będzie wygodniej.

Na początku opiszę drugi sposób, który sam z kolegą przetestowałem. Jak krok po kroku zabrałem się za to:

1.     Demontujemy maskę.

2.     Demontujemy obudowy wiatraka i osłonę dolną silnika. Jeżeli obudowa wiatraka nie chce wyjść, musimy odkręcić wiatrak ( ja tak zrobiłem, bo nie chciałem szarpać się z osłoną). 

3.     Gdy mamy zdjęte osłony. Wypuszczamy wodę z chłodnicy. W dolnej części chłodnicy po prawej stronie jest specjalny zawór spustowy, do którego np. podpinamy wężyk i kierujemy go do jakiejś większej bańki, butelki. W całym układzie jest prawie 10 litrów płynu. Oczywiście całości wylać nie jesteśmy w stanie. 

4.     Gdy wylaliśmy płyn , demontujemy przewody idące do chłodnicy i demontujemy samą chłodnicę.  ( na pewno znowu będzie mokro :P )

5.     Kontynuując walkę z przewodami wodnymi: Demontujemy 2 przewody idące w przegrodę (z lewej strony z tyłu silnika) - idą one do nagrzewnicy - i znowu zapewne będzie trochę wody na podłodze. 

6.     Demontujemy przewody paliwowe - po lewej stronie silnika. Oczywiście będzie trochę benzyny. Jednak by tego uniknąć można przed rozpoczęciem rozbiórki zapalić silnik i w bagażniku pod prawym schowkiem odłączyć pompę paliwa i poczekać aż samochód zgaśnie. Spowoduje to opróżnienie przewodów przed ich demontażem. 

7.     Odkręcamy przewód od wspomagania (po prawej stronie silnika). Łącznie są 2 przewody od pompy wspomagania. Odkręcając zwróćcie uwagę na podkładki.

8.     Teraz czas na wiązkę. Wyjmujemy wszystkie wtyczki, które mają połączenie z czymkolwiek na zewnątrz Jmożemy sobie je jakoś opisać. Chociaż nie ma ich dużo i późniejszy montaż nie powinien być trudny.  Jednak polecam zaklejenie wtyczek taśmą malarską. Ułatwi to utrzymanie ich wnętrza w czystości i nie pogubienia uszczelek podczas dalszych

9.     Jeżeli już jesteśmy przy wiązce to nie zapomnijmy o wtyczkach przy skrzyni biegów, oraz o lince prędkościomierza – odkręcana z tyłu skrzyni, wtyczki również zdemontować przy skrzyni.

10.  Kolejnym etapem będzie odkręcenie rury wydechowej. Powinna się trzymać na 3ch śrubach.

11.  Wewnątrz auta demontujemy gałkę i obudowę „wajchy” zmiany biegów.

12.  Odkręcamy linkę prędkościomierza i skrzynię. Nie zapomnijmy o wtyczkach i masowaniu idącym do skrzyni oraz o siłowniczku sprzęgła – proponuję nie odkręcać całkowicie poduszki skrzyni anim silnik nie będzie w powietrzu. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak podparcie skrzyni w miejscu mocowania podnośnikiem  - wtedy dopiero całkowicie możemy odkręcić skrzynię . Pomoże nam to również w późniejszym manipulowaniu silnikiem i skrzynią o ile podnośnik mamy na kółkach.

13.  Odkręcamy poduszki silnika (2 śruby na poduszkę) – można się tutaj pomylić i zabierać się nie za te śruby co trzeba. Nie pomylcie i nie odkręcajcie tych 4rech śrub poduszki od góry.

14.  Silnik podwieszamy na podnośniku lub wyciągu – my dysponowaliśmy podnośnikiem 2 tonowym. Problemem z silnikiem CA18ET było to że nie ma on mocowań przewidzianych na podnoszenie, dlatego trzeba było podnosić go na pasach – trochę nie wygodne, ale jak najbardziej możliwe.

15.  Teoretycznie silnik jest już uwolniony.

16.  W pierwszej kolejności musimy lekko go podnieść i przesunąć do przodu aby wał napędowy wyszedł ze skrzyni. I tutaj kolejna uwaga. Jeżeli nie spuszczaliśmy oleju ze skrzyni będziemy go mieli na podłodze. Jeżeli wysunęliśmy wałek ze skrzyni możemy otwór zatkać jakąś szmatą i zakleić dobrze aby olej nam się nie wylewał. Niestety nam się to nie udało i litr oleju znalazł się na podłodze : ) .  Dlatego wypuszczenie oleju ze skrzyni będzie dobrym rozwiązaniem.

17.  Silnik lekko podnosimy i tym samym przesuwamy go do przodu. Opuszczamy lekko podnośnik umieszczony pod skrzynią aby wajcha zmiany biegów wyszła ze środka. Z tym niestety również mieliśmy problem, lewarek zmiany biegów jest dość długi a samochód był podniesiony na kobyłkach na niajniższej wysokości, dlatego przy wyjmowaniu często zahaczał o tunel. Dobrym rozwiązaniem byłoby podniesienie wyżej auta lub wykręcenie całkowite lewarka – na pewno ułatwi to późniejsze prace przy wyjmowaniu.

18.  …… cdn